Złagodzenie uderzeń gorąca oraz innych symptomów menopauzy u kobiet ( z nowotworami ) poprzez spożywanie pyłku kwiatowego

W związku z zapytaniami o to jak można złagodzić uderzenia gorąca i inne symptomy menopauzy u kobiet dotarłem do ciekawego z tej perspektywy artykułu naukowego ze zbiorów mojego ojca Prof. Ryszarda Czarneckiego z 2015 r, naukowców niemieckich . pt: ” Zastosowanie pszczelego pyłku kwiatowego i miodu dla złagodzenia uderzeń gorąca i innych symptomów menopauzy u pacjentek z nowotworem piersi „

Menopauza to stan przejścia dojrzałej kobiety z stanu płodnego w bezpłodny , zwykle po około 44 -45 roku życia, towarzyszą mu między innymi zmiany hormonalne i wywołane nimi np uderzenia gorąca, zmiany nastroju , utrata włosów, zapominanie, depresja , trudności z zasypianiem, osteoporoza,bóle pleców itp.

W przypadkach gdy w okresie gdy kobiety były w okresie menopauzy , dodatkowo zdiagnozowano u nich nowotwór raka piersi zachodziła konieczność podawania im zarówno leków przeciwnowotworowych jak i równocześnie leków które łagodziły skutki menopauzy.

Często kobiety odstawiały wszystkie leki na własne życzenie, gdyż nie znosiły dobrze tylu różnych leków, skutkiem czego nowotwory nie były leczone

ogólnie przyjmowało się do niedawna , że można przyjmować hormon żeński estrogen w trakcie menopauzy w celu zmniejszenia jej objawów takich jak np. uderzenia gorąca itp. tzw hormonalna terapia zastępcza ( HTZ), ale jest to dyskusyjne czy warto z uwagi na skutki uboczne te już poznane i te jeszcze nieznane .?

Nadto dowiedziono w badaniach ,że stosowanie terapii hormonalnej zastępczej może pogorszyć stan zdrowia kobiet z nowotworami .Próbowano w związku z tym obok terapii przeciwnowotworowej terapii niekonwencjonalnych np przez zmianę diety ( warzywa z zawartością estrogenów roślinnych ),ale zaniechano , gdyż ta również mogła być w tym przypadku szkodliwa. Próbowano równocześnie stosować nawet akupunkturę, ale ona też powoduje zmiany hormonalne u pacjentów , które mogą oddziaływać na wzrost nowotworów, w końcu też z niej zrezygnowano.

W badaniach wykryto nadto ,że te uderzenia gorąca w menopauzie były zwiastunem pózniejszego wykrycia u pacjentek nowotworów piersi ( toteż wydaje się ,że warto badać piersi u kobiet częściej w tym okresie palpacyjnie lub w tzw mammografie w razie jakichkolwiek wątpliwości )

W ostatnim czasie w trakcie różnych prac badawczych na świecie okazywało się ,że pszczeli pyłek kwiatowy spożywany oddzielnie , lub jako mieszanina z miodem , lub w postaci ekstraktów może zmniejszyć i złagodzić wszystkie symptomy przy menopauzie, mając znaczący wpływ na gospodarkę hormonalną w tym okresie.

W badaniach niemieckich poddano kobiety z nowotworami piersi w leczeniu, u których akurat występowała menopauza z wszystkimi jej symptomami . Zalecono przyjmowanie pszczelego pyłku kwiatowego w ilości 1 łyżki stołowej przez okres 14 dni.U pacjentek przez ten okres wycofano leki hormonalne dla uniknięcia i wykluczenia możliwych interakcji z produktami pszczelimi przejrzystości wyników.

W badaniu porównano skuteczność pszczelego pyłku kwiatowego w zmniejszaniu dolegliwości przy menopauzie używając skali : psychologicznej,somato- wegetatywnej,oraz układu moczowo- płciowego wg Schneidera (MRS).Mierzono również parametry krwi, poziomy hormonu estradiolu ( estrogenu ).

W trakcie badania część pacjentek zrezygnowała z spożywania pszczelego pyłku ze względu na jego specyficzny smak i zaproponowano w związku z tym mieszaninę pyłku z miodem która już była smaczna.

W grupie pacjentek przyjmujących pszczeli pyłek kwiatowy , lub pszczeli pyłek kwiatowy z miodem zaobserwowano około w 70 % osób badanych złagodzenie dolegliwości związanych z menopauzą wg skali MRS .

W kilku przypadkach zaobserwowano : zmniejszenie utraty włosów, polepszenie trawienia pokarmów,znormalizowanie ciśnienia krwi, zwiększenie gęstości kości ( porównano z badaniami nad wpływem miodu o nazwie Tualang z małą zawartością pszczelego pyłku kwiatowego na zagęszczenie kości i zmniejszanie się macicy u zwierząt doświadczalnych poddanych efektowi hormonalnemu zbliżonemu do menopauzy – dawki lecznicze miodu dla ludzi to ok. 1-2 gramy na kg masy ciała !)

W okresie menopauzy i bezpośrednio po menopauzie często dochodzi u kobiet do tzw.osteoporozy. Gęstość kości się zmniejsza ( do ok 20 %), pojawiają się na wszystkich stawach kości zgrubienia – wyrostki , takie narośla na stawach kości, które utrudniają ruchomość stawów, a także różnych częściach kręgosłupa , utrudniając normalne wyginania kręgosłupa. Kości w pózniejszym czasie mają zwiększoną łatwość łamania się np przy upadkach itp.

Często w menopauzie i po niej występują bóle pleców, kręgosłup nie wygina się tak łatwo jak za młodu
Po menopauzie często dochodzi do trwałych zmian postawy jak na rysunku, a związane to jest z trwałymi zmianami w układzie kostnym , m.innymi kręgosłupa.
W czasie menopauzy i po niej można jednak wykonywać i takie ćwiczenia , jeśli tylko będzie się tego naprawdę chciało, pomocnym z pewnością będzie w tym wypadku pszczeli pyłek kwiatowy
o czym w dalszej części artykułu.Przykładami kobiet które po menopauzie dalej bardzo aktywnie żyją są m.innymi Panie Ernestine Shephard 80 letnia kulturystka z USA, Johanna Quaas z Niemiec 90 letnia baletnica.

cdn…

Pszczeli pyłek kwiatowy w opakowaniu 500 gram, tzw mikronizowany, dostępny na www.Arria.pl
dawki profilaktyczne i lecznicze do spożycia i sposób w jaki można go spożywać dostępne są na ulotce i w innych artykułach na tym blogu.

Autor: Robert Czarnecki

Nazywam się Robert Czarnecki, zajmuje się hobbystycznie zdrowym stylem życia, w tym apiterapią. Od roku 1985 zajmowałem się z przerwami wprowadzaniem na rynek polski produktów pszczelich . Moim ojcem jest Ryszard Czarnecki , Profesor farmacji,Dziekan Uniwersytetu Jagiellońskiego, Rektor uczelni kosmetologicznej , propagator i specjalista w dziedzinie apiterapii i kosmetologii , założyciel firmy " Laboratorium Bio - Farmaceutyczne ARRIA " z Krakowa, produkującej na polski rynek kosmetyki i suplementy diety oparte na bazie produktów pszczelich. W związku z tym , że zainteresowania ojca jak i moje w dziedzinie zdrowego stylu życia jak i zastosowań produktów pszczelich i apiterapii dla ludzi stały się zbieżne w ostatnich kilku latach, postanowiłem zapoznać szersze kręgi osób na tym forum naszymi wspólnymi przemyśleniami i pomysłami w tym zakresie uważając to za korzystne dla ludzi.

Dodaj komentarz