Pszczeli pyłek kwiatowy – dlaczego mikronizowany?

W związku z potrzebą wyjaśnienia w jakiej formie najlepiej spożywać pszczeli pyłek kwiatowy postanowiłem dzisiaj opisać różne sposoby spożywania pszczelego pyłku kwiatowego , które były dotychczas stosowane przez ludzi.

Widok pszczoły z pszczelim pyłkiem kwiatowym, która poleci do ula
Zebrany przez pszczelarza z ula pszczeli pyłek kwiatowy , w małym stopniu nadaje się do spożycia

Zebrany z ula przez pszczelarza pyłek kwiatowy można wprawdzie spożyć od razu, ale jego przyswajalność przez organizm ludzki wynosi tylko kilka do kilkanaście procent, toteż nie warto tego robić . Czas w jakim pyłek znajduje się w przewodzie pokarmowym , nie pozwala naszemu organizmowi na skorzystanie ze składników odżywczych , które są zawarte w pyłku kwiatowym.

Schemat budowy pyłku kwiatowego – 1- apertura, 2 – jądro i jego struktura,3- intyna , 4 – egzyna
wg. badaczy z Rosji.2010r
Fotografia pyłku kwiatowego z mikroskopu skaningowego

Ogólnie mówiąc pyłek jest tak skonstruowany,że na zewnątrz posiada trwałą celulozową otoczkę , którą nasz organizm nie potrafi wystarczająco szybko usunąć , aby skorzystać z wnętrza pyłku, w którym są zawarte cenne składniki odżywcze

W minionych latach próbowano np mielić pyłek pszczeli, jednakże okazało się ,że po pierwsze mielenie powoduje tylko rozbicie obnóży pszczelich na pojedyncze ziarna pyłkowe a także towarzysząca temu procesowi wysoka temperatura powoduje zabicie cennych składników odżywczych w pyłku.Taki zmielony pyłek tracił więc na wartości odżywczej dość dużo , jednakże niektórzy ,mielą go do dzisiaj, nie zdając sobie z tego w ogóle sprawy .

Drugim sposobem jaki ludzie stosowali to było namaczanie w ciepłej lub gorącej wodzie lub mieszanie pyłku z miodem. W obu tych przypadkach również pszczeli pyłek kwiatowy przy spożyciu ma niewielką wartość odżywczą od kilku do kilkunastu procent.

W związku z tym ,że występują trudności w uzyskaniu całości składników odżywczych z pszczelego pyłku kwiatowego opracowano metodę mikronizacji czyli rozdrobnienia pyłku do wielkości ziaren na poziomie mikronów, która pozwala na wykorzystanie około 95% wartości odżywczych . Metoda ta jest metodą niskotemperaturową rozdrabniania i w związku z tym nie dochodzi do unicestwienia składników odżywczych w pyłku tak jak w przypadku mielenia, jak również poziom rozdrobnienia jest dużo większy.

Pszczeli pyłek kwiatowy mikronizowany – dostępny na www. Arria.pl.

Tak przygotowany pszczeli pyłek kwiatowy można spożywać w różny sposób np : z sokiem, miodem, mlekiem, dodać do zupy. Spożycie samego pszczelego pyłku kwiatowego też jest możliwe, jeśli komuś nie przeszkadza jego smak ( po jakimś czasie można się przyzwyczaić ).W rozmowach z ojcem twierdził on,że spożywać pyłek powinno się na około 15-30 minut przed spożyciem posiłków, nigdy w czasie trwania posiłków . W moim przypadku spożywam pyłek po posiłkach od 30-90 minut .Uważam ,że reguluje on w moim wypadku dodatkowo trawienie pokarmów ( z własnych doświadczeń pozwalając na szybsze skuteczniejsze ich trawienie w przewodzie pokarmowym ). Zauważyłem ,że nie odczuwam wtedy obciążenia po posiłkach ale to jest tylko moje odczucie być może związane z aktywnym trybem życia.

W moim przypadku dodaje pszczeli pyłek kwiatowy mikronizowany do soku marchwiowego, pomieszam i wypijam 2 razy dziennie po łyżeczce do herbaty przez cały rok.W sytuacjach, gdy wiem ,że potrzeba będzie wykonania dużego wysiłku fizycznego lub psychicznego ( nauka , spodziewany stres itp )spożywam dawkę po łyżce stołowej 2 x dziennie .Te spostrzeżenia osobiste które tutaj opisałam na końcu tego artykułu są wynikiem badania na własnej osobie działania pszczelego pyłku kwiatowego w okresie ok 9-10 letnim .Uważam ,że każda osoba która chciałaby skorzystać z pszczelego pyłku kwiatowego w profilaktyce zdrowotnej jak i w samoleczeniu,powinna dostosować ilości spożywane kierując się ogólnie znanym dawkowaniem jak również własną intuicją w doborze ilości spożywanego pyłku kwiatowego, zważywszy na potrzeby własnego organizmu.

Autor: Robert Czarnecki

Nazywam się Robert Czarnecki, zajmuje się hobbystycznie zdrowym stylem życia, w tym apiterapią. Od roku 1985 zajmowałem się z przerwami wprowadzaniem na rynek polski produktów pszczelich . Moim ojcem jest Ryszard Czarnecki , Profesor farmacji,Dziekan Uniwersytetu Jagiellońskiego, Rektor uczelni kosmetologicznej , propagator i specjalista w dziedzinie apiterapii i kosmetologii , założyciel firmy " Laboratorium Bio - Farmaceutyczne ARRIA " z Krakowa, produkującej na polski rynek kosmetyki i suplementy diety oparte na bazie produktów pszczelich. W związku z tym , że zainteresowania ojca jak i moje w dziedzinie zdrowego stylu życia jak i zastosowań produktów pszczelich i apiterapii dla ludzi stały się zbieżne w ostatnich kilku latach, postanowiłem zapoznać szersze kręgi osób na tym forum naszymi wspólnymi przemyśleniami i pomysłami w tym zakresie uważając to za korzystne dla ludzi.

Dodaj komentarz