Propolis w stosowaniu w chorobach ginekologicznych i położniczych

W piśmiennictwie naukowym pierwsze wzmianki dotyczące stosowania propolisu datuje się na lata po II wojnie światowej od lat 60 tych (1960-1970).

W związku z tym, że po wojnie która wyniszczyła światowe gospodarki nie było jeszcze olbrzymiej produkcji leków , a potrzeba leczenia skutecznego była ogromna próbowano szukać rozwiązań skutecznych w produktach naturalnych. Podobno leki które istniały w tamtych czasach powodowały uodpornienie się na nie drobnoustrojów w organizmie ludzkim i daleko było im do realnej skuteczności .

Naukowcy z tzw. bloku wschodniego przypomnieli sobie, że substancja naturalna jaką jest propolis może być skutecznie stosowana w leczeniu wielu chorób ginekologicznych i położniczych. Należało tylko wymyśleć sposób stosowania, formę i czas stosowania , czyli przeprowadzić badania na chorych.Pionierami byli naukowcy i lekarze z Rosji , później Bułgarii,Rumunii,Polski,Kuby i innych podobnych krajów.

(przez schorzenia ginekologiczne rozumie się choroby dróg rodnych- lekkie i ciężkie stadia nowotworowe, infekcje,choroby endokrynne,raka złośliwego będącego najczęściej przyczyną śmierci ).

W roku 1960 w Rosji stosowano z powodzeniem maść propolisowa u 120 pacjentek,u których 56 miało nadżerki szyjki macicy,18 wywinięte nadżerki szyjki macicy,18 zapalenia błony śluzowej szyjki macicy,16 starcze zapalenie pochwy, i 12 niepełną epitelizacje nabłonka po diatermicznej koagulacji szyjki macicy.Po oczyszczeniu chorych miejsc ,stosowana 10% maść propolisowa na tamponie po 4-5 dniach powodowała powstanie nowego zdrowego nabłonka o barwie białej.Terapie stosowano przez 10-12 dni , w ciągu których poprawiało się samopoczucie chorych, zmniejszała się liczba drobnoustrojów w pochwie,zmienił się charakter wydzieliny z pochwy.Po tym okresie ustępowały bóle lędźwiowo- krzyżowe .Całkowity powrót do zdrowia ,tzn ustąpienie procesu nadżerek i zapalnego po okresie 12 dni zanotowano u 66% pacjentek, u 23% zmniejszyło się znacznie obszar nadżerek lub stanu zapalnego , a tylko u 10 % nie miało efektu terapeutycznego .

Podobne efekty lecznicze uzyskiwano , stosując też maść propolisowa w uzupełnieniu terapii lekowej doustnej np . W przypadku odleżyn spowodowanych wypadająca szyjka macicy oraz przy świądzie zewnętrznych narządów płciowych,gdzie uzyskano w większości trwałe efekty wyleczenia.

Widok na rysunku przedstawia nadżerki ( cervical erosion) szyjki macicy, takie nadżerki mogą prowadzić np do bezpłodności ,a również mogą zacząć proces nowotworu.Propolis ma działanie zarówno przeciwzapalne jak i antynowotworowe, co można łatwo wykorzystać w tym przypadku chorobowym np czopki dopochwowe, maść.

W przypadku rzęsistkowicy przy stosowaniu propolisu uzupełniająco z lekami następowało wyleczenie nadżerek szyjki macicy i trwałe wyleczenie w 96% zarówno w polipowatym jak i rozrostowym zapaleniu błony śluzowej macicy.

W leczeniu rzęsistkowicy w latach 60 tych oprócz wyciągów z propolisu stosowanych w narządach rodnych na czas 3-5 minut podawano również wyciągi propolisu doustnie 2-3 razy dziennie co przyspieszało wyleczenie do 10 dni u 75 % pacjentek. Leczono również nadżerki szyjki macicy za pomocą maści propolisowej przez 8 miesięcy uzyskując skuteczność ok 75 % całkowitego wyleczenia.

Jest też opis przypadku 42 letniej kobiety z niegojąca się nadżerka szyjki macicy o wymiarach 2 x 2,5 cm czyli dużą,poddanej też klasycznemu leczeniu i zabiegowi elektrokoagulacji przez 4 lata .Po podaniu maści propolisowej na tamponach zakładanych 7 razy dziennie, udało się wygoić nadżerkę w dwa tygodnie.

Lekarze z Jugosławii wykazali w badaniach i leczeniu, że ekstrakt propolisu jest użyteczny w leczeniu aplikacyjnym miejscowym zmian dystroficznych ( niedożywieniowych) szyjki macicy takich jak np .przemieszczenia, nadżerki i stany zapalne tego narządu.Po 15 dniach stosowania ekstraktu Propolisu miejscowo uzyskana całkowitą epitelizacje nadżerek szyjki macicy.

Niektórzy lekarze twierdzili nawet że jeżeli podawali ekstrakt z propolisu miejscowo czy to w postaci maści na tamponach ,czy samego ekstraktu z propolisu w połączeniu z doustnym przyjmowaniem 30-50 kropel 10% ekstraktu z propolisu 3 razy dziennie to efekty były lepsze i szybsze niż w przypadku konwencjonalnego leczenia lekami .Takie leczenie powodowało lepsze działanie przeciwzapalne i przeciwświądowe,zmniejszało przekrwienie narządów rodnych i normalizowalo wskaźniki krwi obwodowej.

Badacze kubańscy przy doświadczeniach na szczurach stwierdzili, że propolis przy stężeniu 67 i 100 mikrogramów / ml odznacza się działaniem rozluźniającym na mięśnie gładkie izolowanej macicy .

Wykazano , że propolis poza działaniem przeciwzapalnym, przeciw drobnoustrojowym, ma też działanie znieczulające miejscowo na narządy rodne u kobiet .

Okazuje się , że propolis może być pomocny w wyleczeniu chorób przenoszonych droga płciową.Zarowno u kobiet jak i u mężczyzn.

Kompleks bezalkoholowy propolisu 10 % może być pomocny w wyleczeniu zakażeń układu rozrodczego i moczowego u kobiet i u mężczyzn,a także stanów zapalnych. Można go stosować również w uzupełnieniu leczenia tradycyjnego lekami. Dostępny jest tylko na stronie internetowej www.arria.pl laboratorium im. Prof.Czarneckiego w cenie około 30 zł w opakowaniu 20 gramowym , także w wersji z atomizerem ułatwiającym stosowanie zewnętrzne .Stosować można np nasączać tampon ekstraktem .

Na zdjęciu opakowanie czopków – globulek dopochwowych opartych o specjalny ekstrakt z propolisu w ilości 12 szt które mogą być przydatne w leczeniu np: zakażeń wszelkiego typu od bakteryjnych, grzybiczych po wirusowe, nadżerek, świądu, stanów przedrakowych narządów rodnych u kobiet .Czopki są dostępne tylko na stronie www.arria.pl laboratorium im Prof.Czarneckiego , cena około 50 zł.



Kolejne zastosowania propolisu to były zastosowania w postaci kremu propolisowego to były u chorych na choroby przenoszonych drogą płciową takie jak Rzęsistek,Gardnerella vaginalis i Monillia( Candida Albicans) .W wyniku terapii 65 pacjentek w wieku od 15-33 lat .Najlepsze i najszybsze wyleczenia były w chorych zakażonych pałeczką gram -ujemna Gardnerella, a u pozostałych pacjentek leczonych konwencjonalnymi lekami leczenie było dużo wolniejsze .

Opakowanie kremu propolisowego serii Arria ,pojemności 50 ml , dostępne tylko na stronie internetowej www.arria.pl

Zdjęcia przedstawiają opakowanie kremu propolisowego serii Arria, prof.Czarneckiego opartego na specjalnym ekstrakcie z propolisu, który oprócz właściwości kosmetycznych ma też działanie lecznicze: antyseptyczne, anty -drobnoustrojowe i przeciwzapalne. Może też być użyty do leczenia zakażeń przenoszonych drogą płciową.

Inne zastosowania propolisu np . na Litwie to ocena wpływy maści propolisowej i globulek dopochwowych propolisowych na leczenie nie swoistego zapalenia sromu i pochwy oraz zapalenia szyjki macicy .Maścią propolisowa leczono 13 kobiet w wieku 25-60 lat z nieswoistym zapaleniem sromu i pochwy oraz zapaleniem szyjki macicy na tle alergicznym oraz 6 dziewcząt z ostrym i przewlekłym zapaleniem sromu i pochwy.Globulki dopochwowe stosowano u 28 kobiet w wieku 27-35 lat. Okazało się , że leczenie chorych tą formą leku dawało pierwsze efekty po 7 dniach stosowania , a maścią po 10 dniach. Globulki – czopki dopochwowe były poza tym wygodniejsze , gdyż stosować je mogły pacjentki w warunkach domowych.Badanie wykazało nadto ,że leczenie było zawsze skuteczne, a w przypadku starszych kobiet w niektórych przypadkach trwało do 20 i 30 dni .W przypadku dziewcząt i młodych kobiet całkowity okres do wyleczenia wynosił średnio 10-14 dni.

Z kolejnych badań w Rumunii wynikało, że globulki – czopki dopochwowe z propolisem stosowane 1-2 razy dziennie dawały bardzo dobre efekty całkowitego wyleczenia po 6-8 dniach przy stanie zapalnym pochwy nieswoistym, grzybiczym i rzęsistkowym , a całkowity czas leczenia wynosił tylko 10 dni.

Jeszcze inne zastosowania propolisu to np zastosowanie w leczeniu guza włókniako – gruczolaka macicy, który często występuje u kobiet z zaburzeniami hormonalnymi regulującymi cykl płciowy.

W Ukrainie leczono opryszczkę zewnętrznych narządów płciowych u kobiet : warg dużych i małych,łechtaczki ,krocza i wewnętrznych : pochwy i szyjki macicy.Stosowano maść propolisowa i i lek Acyklowir. Maść nakładano na tampon i zmieniono 4 razy dziennie.Leczenie prowadzono przez 10 dni. W wyniku badań stwierdzono , że opryszczka w postaci pęcherzykowej i owrzodzeniowej najlepiej poddały się leczeniu -80 % wyleczenia samym propolisem a przy leczeniu Acyklowirem tylko 40 % przypadków wyleczeń .

Stosowano też w wielu krajach preparaty z propolisem do trudno gojących się ran pooperacyjnych krocza z uwagi na działanie propolisu przeciwzapalne,odnawiające i miejscowo znieczulające .(rany po cesarskim cięciu,bocznym nacięciu krocza ).

W ostatnim czasie w Austrii wykonano badania skuteczności ekstraktu Propolisu 5% w leczeniu nawracającego zapalenia pochwy na tle infekcyjnym bakteriami i grzybami. Wszystkie pacjentki były po przynajmniej jednej nieskutecznej terapii antybiotykami.Leczenie polegało na irygacji pochwy za pomocą preparatu w ilości 30 ml, który pozostawiano na czas 30 minut.Zabiegi wykonywano raz dziennie przez 14 dni.Leczenie spowodowało znaczne polepszenie stanu mikrobiologicznego pochwy u 76% pacjentek, które zostały przez terapię uwolnione od bólu, świądu, pieczenia i wydzieliny z pochwy. Pacjentki w ilości 78% odnotowały wzrost aktywności seksualnej, sportowe j i życiowej po terapii propolisem .Badania po 6 miesiącach wykazały trwałe wyleczenie 61% pacjentek .

Kilka Na powyższym zdjęciu opakowanie balsamu serii arria do higieny intymnej ( zewnętrzne), poj.160 ml, wraz z opisem działania i stosowanie.dostepny jest tylko na stronie www.arria.pl , produkt opracowany przez profesora Czarneckiego.

Kilka słów ode mnie:

Z doświadczenia własnego i żony stwierdziłem ,że stosowanie np ekstraktu Propolisu bezalkoholowego 10 % prof.Czarneckiego doustnie zabezpiecza przed infekcjami narządów płciowych obu płci. Myślę, że jest to spowodowane umiejscowieniem ujścia cewki moczowej w narządach płciowych.

Dodatkowo stosowanie innych preparatów zewnętrznie nie było nigdy konieczne.

Zaznaczyć muszę, że bardzo istotne jest utrzymanie higieny narządów płciowych zarówno u kobiet , gdzie narządy są usytuowane wewnątrz ciała jak i mężczyzn gdzie teoretycznie łatwiej jest utrzymać higienę.

Do higieny- mycia użyć można wg. mnie tylko specjalnych żeli do mycia osobno dla kobiet i osobno dla mężczyzn, używając tylko jednorazowych ręczników papierowych.

Autor: Robert Czarnecki

Nazywam się Robert Czarnecki, zajmuje się hobbystycznie zdrowym stylem życia, w tym apiterapią. Od roku 1985 zajmowałem się z przerwami wprowadzaniem na rynek polski produktów pszczelich . Moim ojcem jest Ryszard Czarnecki , Profesor farmacji,Dziekan Uniwersytetu Jagiellońskiego, Rektor uczelni kosmetologicznej , propagator i specjalista w dziedzinie apiterapii i kosmetologii , założyciel firmy " Laboratorium Bio - Farmaceutyczne ARRIA " z Krakowa, produkującej na polski rynek kosmetyki i suplementy diety oparte na bazie produktów pszczelich. W związku z tym , że zainteresowania ojca jak i moje w dziedzinie zdrowego stylu życia jak i zastosowań produktów pszczelich i apiterapii dla ludzi stały się zbieżne w ostatnich kilku latach, postanowiłem zapoznać szersze kręgi osób na tym forum naszymi wspólnymi przemyśleniami i pomysłami w tym zakresie uważając to za korzystne dla ludzi.