Czy propolis może być użyteczny przy leczeniu chorób mózgu i układu nerwowego?

Kilka dni temu przeczytałem artykuł o polskim trenerze ,który cierpi na tzw . Stwardnienie rozsiane . Pierwszym objawem choroby u niego było lekkie drętwienie ręki, co tłumaczył sobie przemęczeniem i brakiem magnezu .W pewnym momencie przy wkręcaniu żarówki w żyrandolu opadła mu zupełnie jedna ręka, którą nie mógł już poruszać .

Pewnego razu też miałem podobną sytuację po spaniu ze zgięta ręka pod głową. Rano obudziłem się i nie mogłem ręki ruszyć jakby była ona martwa . Ręka była zimna ! . Po intensywnym rozruszaniu ręki i masażu po jakimś czasie przywróciło krążenie krwi w ręce i czucie . Doświadczenie martwej ręki było wstrząsające, tak że rozumiem teraz dokładnie co znaczą objawy jakby „wyłączenia ” kolejnych części ciała człowieka przy pełnej tego świadomości w stwardnieniu rozsianym .

Po przeglądnięciu internetu natrafiłem na artykuł naukowy podsumowujący badania na całym świecie dotyczący wpływu propolisu na wspomaganie leczenia chorób mózgu i układu nerwowego.

W tym poście pisząc o propolisie mam na myśli ekstrakt z propolisu , gdyż surowy propolis z ula pszczelego nie nadaje się bezpośrednio do spożycia…

Przy chorobach układu nerwowego może dojść do sparaliżowania części ciała – można próbować rehabilitować się poprzez specjalne ćwiczenia jak również stosować propolis w celu złagodzenia skutków choroby.

Po zbadaniu wszystkich znalezionych 3624 publikacji naukowych w języku angielskim z całego świata okazało się że stale potwierdzano w nich informacje , że propolis jest użyteczny w wszystkich następujących przypadkach :

detoxyfikacja , stan zapalny neuronów / ból/ stres oksydacyjny , niedokrwienie ( niedokrwienie spowodowane rozpuszczeniem skrzepu w naczyniach krwionośnych ) / tętniak mózgu , traumatyczne uszkodzenia mózgu,choroba Parkinsona i Alzheimera, wszelkie modele padaczki, depresja, cytotoksyczność – np . w przypadku komórek nowotworowych, polepszenie możliwości poznawczych mózgu, przypadki regeneracji komórek nerwowych, infekcje mózgu .

Ogólnie rzecz biorąc propolis okazuje się posiadać właściwości protekcyjne dla całego układu nerwowego i mózgu a także można go stosować w terapii wielu chorób układu nerwowego zmniejszając za jego pomocą objawy ze strony układu nerwowego i mózgu.

Powyżej rycina z przykładowym wyszczególnieniem w jakich przedmiotach możemy się spodziewać toksyn działających na układ nerwowy ,tzw .” Neurotoksyn ” związanych z postępem dzisiejszej cywilizacji .

Badania na których się opierano zawierają zarówno wyniki badań na : modelach zwierzęcych , testy „in vitro ” jak również testy na osobach chorych na klinikach .

Największa ilość eksperymentów z propolisem dotyczyła zagadnienia detoksykacji . Terapeutyczne działanie propolisu spowodowane było jego właściwościami anty zapalnymi. Chodzi tu o poddanie komórek działaniu substancji toksycznych chemicznych jak i napromieniowaniu .

Propolis powodował zmniejszenie markerow związanych z stanem zapalnym jak i stresem oksydacyjnym, powodując zwiększenie markerow związanych z śmiercią komórek nowotworowych, zwiększając parametry anty oksydacyjne . Równocześnie propolis zmieniał ekspresję genową odpowiedzialna za śmierć komórek poddanych szkodliwemu działaniu toksyn lub promieniowania , zabezpieczając membrany komórkowe w ten sposób zapobiegając dalszym uszkodzeniom tkanek .

Drugim aspektem korzystnego działania propolisu jest neuro protekcyjny efekt, łagodzenie symptomów między innymi tętniaków, niedokrwienia, rozpuszczenia się skrzepów w naczyniach krwionośnych w mózgu,traumatycznych urazów mózgu.

Propolis może pomóc zmniejszyć np ból pochodzący od systemu nerwowego z kręgosłupa lędźwiowego lub szyjnego .

Główną rolę w oddziaływaniu propolisu na powyższe schorzenia odgrywa jego działanie przeciwzapalne , w tym ograniczające skutki szoku termicznego związanego z powstawaniem stanu zapalnego w miejscu zmian chorobowych. Propolis poprawia również motorykę sensoryczna w przypadku powyższych schorzeń.

Propolis zmniejsza również ból w tych przypadkach pochodzący od układu nerwowego .

Propolis okazał się również w badaniach antydepresantem zmniejszając kortykosteron i hormony adenokortykotropowe pojawiające się u zwierząt doświadczenie poddanych celowo stresowi i depresji .

Ciekawostką jest , że propolis blokował apoptozę (śmierć) neuronów w hipokampie i korze przedczolowej w mózgu.

( Te dwie części mózgu są niszczone przez silne stany stresowe i depresyjne .Odpowiadają one za naszą pamięć)

Zamiast maskować stres lub depresję można wykorzystać działanie propolisu .
Można po terapii propolisem dostrzec piękno otaczającej nas natury… Jak na zdjęciu powyżej

W neurologicznych i neurodegeneracyjnych chorobach takich jak Alzheimer ,Parkinson i padaczka propolis wykazał również zdolności terapeutyczne. Przede wszystkim propolis zmniejszał akumulację tzw. amyloidu jak i jego włóknienie w mózgu ,co może przyczynić się do zatrzymania postępowania tych chorób.Propolis powodował również zatrzymanie utraty neuronów przy tych chorobach . Propolis wstrzymuje również aktywność acetylocholinesterazy i butyrylcholinesteraze które to działanie powoduje utrzymanie dobrego przewodzenie impulsów ruchowych między neuronami a mięśniami w tzw . płytce motorycznej.

Kompleks bezalkoholowy 10% propolisu Prof.Czarneckiego dostępny na www.Arria.pl w opakowaniach 20,50 gram , z kroplomierzem atomizerem ,mogą skutecznie pomóc w terapii chorób i protekcji układu nerwowego i mózgu .

We wszystkich opisanych schorzeniach dało się zauważyć że,propolis wciąż obniżał markery stanu zapalnego , utrzymywał właściwy poziom antyoksydacyjny , poprawiał wyniki zarówno ruchowe jak i poznawcze u osobników z powyższymi chorobami .

W pewnych pracach naukowych okazało się , że propolis przyjmowany doustnie pomagał zwalczyć infekcje mózgu.

Objawy takie jak drgawki,ból głowy trudności w widzeniu,mówieniu lub myśleniu i wymioty mogą świadczyć o istnieniu raka mózgu jak na rycinie powyżej.Czasami można raka mózgu usunąć chirurgicznie jeśli nowotwór jest zlokalizowany na zewnątrz mózgu. W przypadkach nowotworu położonego głębiej w mózgu nowotworu nie można usunąć chirurgicznie ,nie działa nawet chemioterapia , może pomóc propolis w formie ekstraktu w odpowiedniej dawce .

Poza tym propolis dzięki właściwościom przenikania przez barierę krew – mózg wykazywał możliwości zwalczania raka mózgu np : glejaka, gwiazdziaki i innych…

Wracając do początkowego zagadnienia pomocy przy tzw stwardnieniu rozsianym propolis jako środek medycyny regeneracyjnej powodował wytwarzanie mieliny na aksonach nerwowych i powodował dyferencjacj komórek prekursorowych oligodentrytycznych z których powstają później otoczki mielinowe .

W stwardnieniu rozsianym właśnie te otoczki mielinowe nerwów są uszkadzane przez chorobę, co powoduje w efekcie brak przewodzenia impulsów nerwowych i liczne niedowłady w całym ciele ( rozsiane ).

Toteż może się okazać w najbliższej przyszłości, że propolis stanie się szerzej stosowanym środkiem w zarówno prewencji jak i w leczeniu wielu chorób mózgu i układu nerwowego , które na dzień dzisiejszy nie są traktowane jako uleczalne .

C.d.n.

Autor: Robert Czarnecki

Nazywam się Robert Czarnecki, zajmuje się hobbystycznie zdrowym stylem życia, w tym apiterapią. Od roku 1985 zajmowałem się z przerwami wprowadzaniem na rynek polski produktów pszczelich . Moim ojcem jest Ryszard Czarnecki , Profesor farmacji,Dziekan Uniwersytetu Jagiellońskiego, Rektor uczelni kosmetologicznej , propagator i specjalista w dziedzinie apiterapii i kosmetologii , założyciel firmy " Laboratorium Bio - Farmaceutyczne ARRIA " z Krakowa, produkującej na polski rynek kosmetyki i suplementy diety oparte na bazie produktów pszczelich. W związku z tym , że zainteresowania ojca jak i moje w dziedzinie zdrowego stylu życia jak i zastosowań produktów pszczelich i apiterapii dla ludzi stały się zbieżne w ostatnich kilku latach, postanowiłem zapoznać szersze kręgi osób na tym forum naszymi wspólnymi przemyśleniami i pomysłami w tym zakresie uważając to za korzystne dla ludzi.