Wosk pszczeli -coś ciekawego na jego temat

Rate this post

W domu ostatnio zwróciłem uwagę ,że na półce stoi baranek wykonany z wosku pszczelego- ozdoba ze zbiorów ojca , a właśnie są Święta Wielkanocne i postanowiłem przybliżyć ciekawostki na temat wosku pszczelego.

Świece i figurki z naturalnego wosku pszczelego jako jedno z zastosowań wosku.

W internecie znalazłem informacje,że wosk był stosowany już w starożytności między innymi do „plombowania” dziur w uzębieniu ludzi z tamtych czasów- dawna dentystyka jak na zdjęciu poniżej, jak i wykonywano świece , które palono w celach oświetlenia pomieszczeń, a póżniej w chrześcijaństwie w celach liturgicznych do mszy św..

Wosk jest ciałem stałym doskonale plastycznym przy podgrzaniu, topi się i można z niego formować praktycznie każdy kształt, można go również odzyskiwać i powtórnie używać w nieskończoność , bez utraty właściwości.

W starożytności dentystyka posługiwała się tylko woskiem pszczelim , przy ” plombowaniu zębów „
– fragmenty szczęki ludzkiej z wykopalisk archeologicznych – wiek kilka tyś lat/

Starożytne świece z wosku, wykonywano przez zanurzanie wielokrotne sznurka w stopionym płynnym wosku ( W Krakowie na jednym z kramów wielkanocnych widziałem kilka dni temu jak to się wykonuje)

Z zastosowań historycznych, które udało mi się odnalesc to, np :

zastosowanie wosku jako środka do konserwacji starych zapisów np na papirusie sprzed ok 2 tysięcy lat, które przetrwały w świetnym stanie do dzisiaj, wosk jako dodatek do środków balsamujących zwłoki ludzkie w Egipcie i Rzymie w starożytności , jak również do uszczelniania sarkofagów z mumiami zmarłych faraonów w piramidach.

W starożytnym Egipcie zabezpieczano mumie i sarkofagi ze zmarłymi woskiem pszczelim z uwagi na jego dobre właściwości konserwujące, do dziś zachowane w dobrym stanie z przed ok 2-3 tys lat pne.

W starożytnym Egipcie kapłani wykonywali figurki woskowe wrogów , aby pózniej je spalić w obrzędach tzw voodoo.W Egipcie wykonywano tez pierwsze znane tzw perfumy w postaci stałej na wosku z domieszkami zapachowymi, ale sprzedawano je pózniej jako medykamenty , a nie jako perfumy.

Ogólnie rzecz biorąc znalazłem zapisy, z których wynika ,że pierwsze wzmianki o stosowaniu przez ludzi wosku pszczelego pochodzą z około 7000 lat przed nasza erą – era neolitu – obszar dzisiejszej Europy.

Z ciekawostek muzycznych – Aborygeni, ludność rdzenna w Australii używa od wielu wieków do dziś wosku pszczelego w konstrukcji instrumentu dętego zwanego Dingeridoo

Aborygeni w Australii uzywaja wosku pszczelego w konstrukcji instrumentu Dingeridoo

Jeśli chodziło by o cenne właściwości wosku dla ludzi to jest ich kilka :

1.Jest całkowicie naturalny, produkują go pszczoły spożywając 8 części wagowych miodu, aby wyprodukować jedną część wagową wosku.

2.Jest antybakteryjny, pozwala utrzymać rzeczy czyste i redukuje ryzyko zakażenia tych rzeczy, co daje mu zastosowanie jako składnik kosmetyków na ciało jak i np środków do polerowania mebli , butów itp.

3. Ma właściwości przeciwgrzybicze , zarówno na grzyby jak i na zakażenia drożdżakami .

4. Wosk, pomimo,że nie dostarcza żadnych składników odżywczych, nie spożywa się go, jednak gdyby był spożyty nie szkodzi w żaden sposób, może być stosowany np w kosmetykach jako składnik balsamów do ust, pomadek , szminek itp.

5.Podczas spalania np w świecy, nie zanieczyszcza powietrza jak świece z innych wosków np parafinowych ,świeci jaśniejszym płomieniem, dodatkowo przy spalaniu emituje jony ujemne , które oczyszczają powietrze w pomieszczeniu.

6.Wosk jest wodoodporny , jak i nadaje te własciowsci przedmiotom, które np nasączymy nim, paski, obuwie, tkaniny np namiotów itd.Skutecznie blokuje dopływ wody do tak zabezpieczonych przedmiotów.

7. Ma właściowości nawilzania, np w kosmetykach, w których przypadku pozwala na utrzymanie dobrego nawilżenia skóry, włosów , ust i zapobiegania ich wysuszeniu.

8. Wosk jest Eko – Friendy, gdyż pochodzi w całości od pszczół, nie jest w żadnym wypadku toksyczny, dla ludzi i środowiska i jest ważnym składnikiem produktów typu eco- friendly, bez szkodliwości dla środowiska naturalnego .

9. Wosk nigdy się nie psuje , gdyż zawiera w swoim składzie m.innymi propolis , zabezpieczający go przed zepsuciem pod wpływem czasu, bakterii itp.

Z moich doświadczeń z woskiem pszczelim, mogę powiedzieć,że już ok 20 lat temu byłem zafascynowany świecami woskowymi,działały one bardzo pozytywnie na atmosferę w pomieszczeniu, ułatwiały oddychanie, duże świece – kilkanaście cm wysokości paliły się jasno nawet kilkanaście godzin, zapach był przyjemny, Były to wtedy świece powstałe metodą odlewów w formach jak i świece artystyczne ręcznie formowane specjalnie wykonywane na rynek zachodni .Sprzedawałem je wtedy na całą Polskę .

W historii kosmetologii znalazłem natomiast informację ,że pierwszy krem do twarzy , którego recepturę wymyślił rzymski lekarz Galen ( wł. Claudius Galenus , ok 130 -210 n.e) tzw „Cold Cream „, miał w swoim składzie między inny wosk pszczeli. Sporządzanie go było bardzo pracochłonne, i po pewnym czasie rozwarstwiał się on początkowo, niemniej jednak czasami sporządza się obecnie nadal takie kremy,ale już o innej zmienionej recepturze .

Pierwsze kremy do twarzy jaki stworzyła ludzkość zawierały wosk pszczeli

Wosk pszczeli jest również składnikiem większości kosmetyków na ciało , kremów serii Arria Prof. Ryszarda Czarneckiego dostępnych na www. Arria.pl, dodając im te wszystkie korzystne właściowści o jakich wspomniałem powyżej.

Kosmetyki naturalne dostępne na www. Arria.pl , w których składzie jest naturalny wosk pszczeli

Wszystkim życzę zdrowych , miłych Świąt Wielkanocnych -autor Robert Czarnecki z rodziną .