Działanie propolisu pszczelego na bóle miesiączkowe

Rate this post

W ostatnim czasie okazało się, że w mojej rodzinie jest osoba która nie może znieść co miesięcznych bóli miesiączkowych ,które zupełnie ja wykluczają z codziennych zajęć.

Postanowiłem poszukać jakiejś informacji czy któryś z produktów pszczelich mógłby przynieść jakąś ulgę w takiej sytuacji.

Bóle miesiączkowe potrafią zupełnie wykluczyć kobietę z normalnego życia…ale można trochę pomóc w tej sytuacji…

Okazuje się , że w Iranie zbadano właśnie niedawno na ok. 100 studentkach działanie ekstraktu z propolisu w kierunku zmniejszania bóli miesiączkowych .

Ogólnie bóle miesiączkowe nie są przeważnie powiązane z jakimkolwiek wadliwym ukształtowaniem okolic miednicy i występują u kobiet dorosłych i młodych poniżej 18 lat.

Bóle te występują intensywniej u takich osób jak : poniżej 20 lat, palących, o zbyt niskiej wadze, szczupłych,z intensywnym krwawieniem miesiączkowym, nieregularnym krwawieniem miesiączkowym , z historią rodzinną intensywnych bóli miesiączkowych, nie rodzących.

Objawiają się skurczami z bólem przed i w czasie okresu. Ból i skurcze są wywoływane naturalnie przez uwalniające się tzw. prostaglandyny w macicy. Ból ten czasami jest leczony tradycyjnymi lekami przeciwbólowymi ,przeciwzapalnymi i przeciw skurczowymi lub hormonalnymi które wywołują poważne działania uboczne u niektórych osób np : ból serca, rozregulowanie układu trawiennego, nudności, wymioty itp.

Niektóre kobiety stosują w leczeniu bólu naturalne metody jak np: zioła,akupresurę, akupunkturę, behawioralną zmianę zachowań , zmianę diety.

W Iranie w tradycyjnej ludowej medycynie istniał od wielu lat sposób leczenia bólów menstruacyjnych u kobiet propolisem. Najnowsze badania naukowe wykazały, że propolis ma w składzie podwyższone ilości pewnych izoflawonoidow -izoflawonow. Ta szczególną grupa flawonoidów wykazuje szerokie biologiczne właściwości: antywirusowe,antybakteryjne,anty zapalne a nawet antyrakowe. Pewne pochodne tych substancji mają działanie na mięśnie gładkie ( z których jest zbudowana macica ) i w związku z tym propolis może być wykorzystywany do leczenia bólu i skurczów macicy w czasie okresu poprzez jego działanie przeciw zapalne i przeciwskurczowe wielokrotnie , bezzwłocznie .

W eksperymencie podawano badanym kobietom tzw . placebo jak i ekstrakt propolisu 500 mg dziennie przez ok .tydzień w czasie menstruacji w okresie dwóch miesięcy.

Odnotowano znaczący spadek bolesności przy miesiączkach , szczególnie po drugim miesiącu podawania propolisu .

Badanie sugeruje , że można stosować ekstrakt propolisu również w przypadku chęci zmniejszenia bóli miesiączkowych u kobiet, zwłaszcza ,że może być stosowany bez obawy o jakiekolwiek efekty uboczne …

Zdjęcia przedstawiają dostępny na www.Arria.pl Kompleks bezalkoholowy 10 % propolisu, w opakowaniach 20 lub 50 gram , który może być stosowany w zmniejszaniu bólów miesiączkowych u kobiet.

Znalazłem również informację, że również spożywanie miodu pszczelego uważane jest za sposób zmniejszania bóli miesiączkowych, lecz zakres działania jest mniejszy od propolisu (źródła naukowe Irańskie )

Nie jest wykluczone , że w badanych miodach też była pewna ilość propolisu który ma takie właśnie działanie lub też miód sam w sobie zawiera jakiś składnik uśmierzający ból miesiączkowy .

Z moich przemyśleń:

1. wydaje się że stosowanie propolisu , który działa specyficznie na mięśnie gładkie, czyli te które działają pomimo naszej woli może być również rozszerzone na : działanie na mięśnie układu pokarmowego,które przesuwają pokarm, mięśnie pęcherza moczowego odpowiedzialne za usuwanie moczu, mięśnie oka które regulują soczewkę i źrenicę, mięśni układu oddechowego itd.w zależności od specyficznych naszych potrzeb lub niewłaściwego działania narządów wewnętrznych.

2. Istniejące w propolisie izoflawonoidow również mogą pomóc kobietom w okresie przekwitania -menopauzy, zamiast np . tzw terapii hormonalnej zastępczej . Są to fito hormony ( roślinne), które pomogą zachować równowagę hormonalna u tych kobiet , zapobiegając np .osteoporozie, miażdżycy i chorobom serca .